TP ogłosiła taki komunikat:
Obsługa poczty z wykorzystaniem portów 587 i 465
Telekomunikacja Polska wspólnie z dużymi serwisami pocztowymi zainicjowała zmianę w funkcjonowaniu poczty elektronicznej umożliwiającą zmniejszenie ilości spamu - niechcianej korespondencji mailowej. Polega ona na przeniesieniu komunikacji pomiędzy programami pocztowymi a serwerami z portu 25 na porty 587 i 465. Zmiana dotyczy tylko poczty wysyłanej przez użytkownika za pomocą programu pocztowego i wymaga od niego prostej zmiany konfiguracyjnej polegającej na zamianie numeru portu. Od strony serwera pocztowego, umożliwienie komunikacji pocztowej od użytkowników z wykorzystaniem portu innego niż 25, tj. 587 oraz 465 jest związane z odpowiednią jego konfiguracją. Port 25 jest standardowo wykorzystywany do komunikacji pomiędzy serwerami pocztowymi i często do rozsyłania spamu. Komunikacja pocztowa pomiędzy klientem pocztowym a serwerem usługi z wykorzystaniem portów innych niż 25 zgodna jest z ogólnoświatowymi standardami opisującymi funkcjonowanie sieci internet (m.in. dokumentem RFC 4409).
Te działania pomogą zmniejszyć problemy wynikające z nieświadomego wysyłania dużych ilości poczty, m.in. negatywny wpływ na wydajność komputera i przeciążenie domowego łącza internetowego.
Zmiany planowane w polskim prawie będą nakładały na usługodawców obowiązek blokowania użytkowników wysyłających spam, a na samych użytkowników - karę grzywny. Zaproponowana przez TP i serwisy pocztowe zmiana pomoże chronić przed taką przykrą niespodzianką (projekt ustawy dostępny jest na stronach Ministerstwa Infrastruktury).
Telekomunikacja Polska planuje wprowadzić całkowite przeniesienie ruchu na porty 587 i 465 od 1 grudnia 2009 r. dla użytkowników neostrady (w tym także dla neostrady w ramach usług pakietowych, np. neostrada z telewizją). Osoby, których dostawca usług pocztowych już obecnie wspiera docelową konfigurację mogą z wyprzedzeniem dokonać zmiany w ustawieniach swojego programu pocztowego, postępując zgodnie z poniższymi instrukcjami. Zmiana konfiguracyjna nie dotyczy osób, które korzystają z poczty wyłącznie poprzez stronę internetową (webmail).
Abonenci usług, których będzie dotyczyła zmiana profilowania ruchu pocztowego na porcie 25 otrzymają dodatkowe informacje wraz z rachunkiem za usługi TP.
* Oczywiście jest to oddalenie od siebie przez TP problemu nie panowania nad swoimi klientami i własnymi komputerami TP, które od lat były zarażone.
Efekt jest taki, że cała Polska musi teraz z powodu ignorancji TP przekonfigurowywać serwery pocztowe.
Powyższy problem jest w tej chwili w analizie przez naszych administratorów.
Klienci łączy TP proszeni są o używanie "Web Mail SP5PBE": poczta.sp5pbe.waw.pl
2009-07-14