Obóz Naukowy WEiTI (WE) PW, Lubasz k/Czarnkowa
SP5ELA/3, SP5PBE/3, SP5LCT/3, SP5CIB/3, SP5MBH/3, SP5MXG/3.
/2-27.07.1985r./
Zygmunt Szumski SP5ELA, Warszawa, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W lecie 1985 roku ( 2-27.07.1985) zorganizowany został w miejscowości Lubasz k/Czarnkowa przez Studencki Klub Krótkofalowców PW SP5PBE obóz naukowy zaliczający praktyki studenckie studentom WEiTI (WE) PW. Kierownikiem technicznym obozu był Zygmunt SP5ELA, opiekunem naukowym Andrzej Więckowski z Zakładu Techniki Mikrofalowej Instytutu Radioelektroniki PW.
Foto1. Mapa lokalizacyjna obozu naukowego SP5PBE/3.
Grupa uczestników obozu udała się z Warszawy, z parkingu obok gmachu WEiTI wynajętym autokarem do Lubasza k/Czarnkowa. Miejscem zakwaterowania uczestników obozu był ośrodek wypoczynkowy nad jeziorem. Kwaterowaliśmy w domkach kempingowych w większości w dobrym standardzie.
Do autokaru załadowano sporą ilość aparatury pomiarowej, sprzętu radiowego, radiokomunikacyjnego i komputerowego.
Po przybyciu na miejsce prace instalacyjne i badawcze rozpoczęły się natychmiast. Pierwsze QSOs miały miejsce już pierwszego dnia po przybyciu.
Stacja główna KF składała się z następującego wyposażenia:
Transceiver DRAKE TR7 z zasilaczami ( 2 szt.)
Wzmacniacz mocy KF 500 watów (2 x QB3/300)
Antena Vertical GP wysokości 20m na pasma 1.8/3.5/3.7/7/14MHz. Antena zamontowana była na dachu domku campingowego i miała system 8 przeciwwag (radialsów) w koncepji tzw. elevated. 4 radialsy na pasmo 160m, 4 radialsy na pasmo 80 metrów. Antena miała na dachu domku, przy stopie anteny skrzynkę przełaczajaca z układami dopasowywujacymi i przekaźnikami.
Antena QQ typu spider na pasma 14/21/28MHz. Konstrukcja wykonana przez Irka SP5LCT z rurek duralowych PA7 jako elementy nośne "spider" z izolatorami osiowymi dla separacji poszczególnych sekcji rurek. Antena była zasilana trzema niezależnymi kablami koncentrycznymi. Do instalacji wykorzystano masz rurowy z rur PA6 i maszt flagowy osrodka wypoczynkowego. Wysokość QQ od poziomu ziemi ok. 15m. Antena QQ podczas demontazu niestety runęła i uległa cześciowej dewastacji. Maszt flagowy ośrodka wytrzymał postawienie anteny, ale niestety złamał się przy jej kładzeniu. Operacją była destrukcyjna, wialiśmy spod pękającego masztu z prędkościa światła.
Foto.2 Pod anteną QQ siedzą od lewej: Zygi SP5ELA, student, Janusz SP5CIB, Renata SP5XOX.
W trakcie obozu nawiązano przyjacielskie stosunki z okolicznymi miejscowymi krótkofalowcami. Prym przewodził tutaj Zenek SP3MFF z Lubasza.
Zorganizowano kilka wypadów UKF-owych do pobliskiego wiatraka położonego w dogodnym do nadawania na UKF miejscu. Z tego miejsca SP5ELA, SP5CIB, SP5LCT, SP5MXG nawiązali wiele łaczności UKF w paśmie 2 metrów z cała Polska.
cdn...