AlphaSSL
Open BSD
Open BSD 7
Open BSD

Automatyzacja procesu "wypisywania" kart QSL.

* Opis sposobu zautomatyzowanego rewersów kart QSL znajduje się na portaliku dedykowanym projektom QSL.

Jak widać na załączonej miniaturce projektu karty QSL karta ma rewers przystosowany do przyklejania nalepek z wydrukami danych o QSO. Procedura automatyzacji wydruku nalepek na karty QSL jest następująca:

  • z programu logującego zrzuca się plik w standardzie ADIF z zaznaczonymi do wysłania "kartami QSL"
  • za pomocą jednego z programów drukujących nalepki (labels), np Marka SP7DQR adif2qsl, Print QSL, BV drukuje się nalepki na karty QSL. Mogą to być samoprzylepne sformatowane nalepki lub może to być wydruk na papierze A4 do pocięcia i przyklejenia klejem do papieru.

Faza II automatyzacji polega na tym, że za pomocą drukarki (np. laserowej) z pominięciem procedury wydruku na nalepkach dane o QSO drukuje się bezpośrednio na rewersach kart QSL.

Procedura w tym wypadku jest jak poniżej.

  •  z programu logującego zrzuca się plik w standardzie ADIF z zaznaczonymi do wysłania kartami QSL
  • za pomocą jednego z programów drukujących nalepki (labels), np Marka SP7DQR adif2qsl, Print QSL, BV drukuje się bezpośrednio rewersy kart QSL.

W wyniku badań ustalono, że większość drukarek nie akceptuje kart sztywnych. Powodują one natychmiastowe zacięcie drukarki i konieczność kłopotliwego wyciągania zaciętej karty tkwiacej w środku drukarki.

Dlatego też opracowano nowe wzory kart QSL na dobrej jakości papierze o gramaturze 200g/m2. Karty te są jednostronnie laminowane (awersy full color). Użyty papier nie jest tak sztywny jak papier (karton) używany dla produkcji większości kart QSL na rynku. Jest pomimo takiej samej gramatury cieńszy i jest obustronnie satynowany/kredowany.

Karty QSL wydrukowane na tym papierze w drukarni drukarnia.pl umożliwiają automatyczny wydruk rewersów kart QSL na drukarce laserowej. Wydruki rewersów kart QSL są bardzo dobrej jakości. W zależności od typu drukarki karty QSL w procesie wydruku rewersów podaje się manualnie z podajnika ręcznego lub są one pobierane z podajnika automatycznego.

Przykładowo (sp5ela) używając drukarki laserowej typu HP LaserJet 4P (klasyczna drukarka laserowa) uzyskał wydajność około 200 sztuk kart QSL na godzinę.

Dla drukarki bardziej zaawansowanej i szybszej typu HP LaserJet 2100 uzyskano wydajność 400 kart QSL na godzinę pracy drukarki przy pobieraniu kart QSL z podajnika automatycznego.

Można załadować jednorazowo około 50 sztuk kart QSL do podajnika drukarki HP LaserJet 2100.

Szczegółowy raport na temat wydruku kart QSL zostanie opublikowany jako osobny artykuł. Na potrzeby członków VOT PZK wydrukowano 50.000 kart QSL.

 73, Zygi SP5ELA

 

 

SP5ELA