AlphaSSL
Open BSD
Open BSD 7
Open BSD

 serwer 

 

Analizy. Domena klubowa i alternatywna domena

Serwer klubowy działa od 20 lat z wykorzystaniem domeny regionalnej: "sp5pbe.waw.pl".

Link do artykułu: https://sp5pbe.rf.pl/projekty-informatyczne/266-domena-sp5pbe

Od 2015 roku wszystkie połączenia z serwerem są szyfrowane. Wymaga to certyfikatu SSL. Certyfikat ten uzyskano z izraelskiej firmy StartCom (6 co do wielkości rejestrator domen na świecie). Niestety nie wszystko poszło dobrze. Od sierpnia 2016 roku StartCom jest na "czarnej liście" Mozilli i na CA/Browser Forum. Część certyfikatów głównych i pośrednich została na mocy decyzji Mozilli usunięta z Firefox-a od stycznia 2017 roku.

Szczegóły są opisane tutaj:

https://kryptosfera.pl/post/wosign-i-startcom-bez-zaufania-mozilli/

Od dnia 18.03.2017 r. uruchomiony został alternatywny serwer w oparciu o domenę "sp5pbe.rf.pl". Właściciel domeny "rf.pl" udostępnił certyfikat dla domeny klubowej. Jest to certyfikat typu wildcard wydany przez CERTUM Unizeto.

Przez okres najbliższych 10 miesięcy w okresie przejściowym czynne będą oba serwery. Domena "sp5pbe.waw.pl" została opłacona na kolejny i zarazem ostatni okres roczny. Po tym okresie (po 31.12.2017 r.) domena "sp5pbe.waw.pl" zostanie wyłączona.

Administratorzy serwera SP5PBE

Zbyszek SP5DXM, Zygi SP5ELA