Przypominamy, że w najbliższy weekend odbędą się dla nas najważniejsze zawody, to jest SPDX CONTEST. Aby praca w zawodach była skuteczna, to przede wszystkim wymagana jest bardzo dobra znajomość regulaminu zawodów, w następnej kolejności idą takie pozycje jak: bezawaryjność sprzętu (transceiver, anteny, wzmacniacz, komputer, zasilanie energetyczne, itp) oraz umiejętności pracy w zawodach i stan psychofizyczny operatora. Należy również pamiętać o tym aby być odpowiednio wypoczętym, zgodnie z zasadą, że dla wydajnej pracy najważniejszy jest odpoczynek (przed i po zawodach). Nie mniej ważną sprawą też jest umiejętność zaplanowania swego udziału w zawodach, tak aby została zaakceptowana przez naszych najbliższych, najlepiej aby możliwa była praca 24-godziny non-stop.
Na stronie SPDX Club można zapoznać się z historią wyników SPDX Contest oraz zapoznać się z różnymi aspektami pracy w zawodach w obszernym opracowaniu Tomka SP5UAF pod tytułem "ABC uczestnika zawodów". Chociaż podręcznik ten odnosi się do zawodów IARU HF World Chapmionship, ale wiele aspektów pracy w zawodach będzie miało zastosowanie w SPDX Contest.
W zawodach SPDX CONTEST startujemy w najbliższą sobotę 2 kwietnia 2011 o godzinie 15:00 UTC, to jest 17:00 czasu lokalnego. Pamiętaj, że na Twój udział liczy cała rzesza uczestników z całego świata! Jak co roku ogłoszenie wyników SPDX CONTEST jest na Zjeździe SPDX Klubu, który to Zjazd odbędzie się w dniach 30 września do 2 października 2011 w Jastrzębiej Górze.
Good Luck in the Contest!
73 Bogdan, SP3IQ.
Załącznik nr 1 - pełny tekst regulaminu. Dostępny też na stronie: http://www.spdxcontest.info/reg/reg_sp.html
SP DX Contest - regulamin zawodów
- Organizatorzy: Polski Związek Krótkofalowców oraz SPDXC - Stowarzyszenie Miłośników Dalekosiężnych Łączności Radiowych.
- Termin Zawodów: pierwszy weekend kwietnia - od 15:00 UTC w sobotę do 15:00 UTC w niedzielę
- Pasma: 160, 80, 40, 20, 15 i 10m wg Band Planu IARU dla zawodów KF.
- Emisje: PHONE i CW. Łączności na PHONE i CW z tą samą stacją w kategorii MIXED liczą się oddzielnie. Łączności mieszane (PHONE /CW) nie są zaliczane.
- Wywołanie w zawodach:
- dla stacji polskich:"CQ CONTEST" na PHONE oraz "CQ TEST" na CW.
- dla stacji zagranicznych: "CQ SP"
- Numery kontrolne:
- stacje polskie nadają trzy lub czteroznakowe grupy kontrolne składające się z raportu RS lub RST oraz jednej litery, oznaczającej województwo (np. 59B na PHONE czy 599B na CW). Stosowane są następujące skróty województw: B, C, D, F, G, J, K, L, M, O, P, R, S, U, W, Z;
- stacje zagraniczne nadają pięcio lub sześciocyfrowe grupy kontrolne składające się z raportu RS lub RST i kolejnego numeru łączności poczynając od 001 (np. 59001 na PHONE lub 599001 na CW).
- Punktacja:
- stacje polskie:
QSO ze stacją DX: 3 punkty;
QSO ze stacją z Europy: 1 punkt;
łączności ze stacjami polskimi nie zalicza się; - stacje zagraniczne: QSO ze stacją polską: 3 punkty
- stacje polskie:
- Mnożnik:
- dla stacji polskich: kraje wg aktualnej listy DXCC bez SP liczone oddzielnie na każdym paśmie i niezależnie od rodzaju emisji;
- dla stacji zagranicznych: województwa SP liczone oddzielnie na każdym paśmie i niezależnie od rodzaju emisji, maksymalnie 96 (16województw x 6 pasm).
- Wynik końcowy: Suma punktów za QSO ze wszystkich pasm pomnożona przez sumę mnożników ze wszystkich pasm.
- Klasyfikacje:
- A. MOAB MIXED,
- B. SOAB MIXED HP,
- C. SOAB MIXED LP,
- D. SOAB MIXED QRP,
- E. SOTB MIXED,
- F. SOAB PHONE HP,
- G. SOAB PHONE LP,
- H. SOSB PHONE,
- I. SOAB CW HP,
- J. SOAB CW LP,
- K. SOSB CW,
- L. SWL MIXED.
Definicje kategorii i określenia stosowanych skrótów:- MO: Multi-Operator Single-Transmitter oznacza, że w danym momencie może być emitowany dokładnie jeden sygnał oraz ogranicza się łączną ilość zmian pasm i emisji do 12 w ciągu pełnej godziny zegarowej.
- SO: Single Operator oznacza, że wszystkie czynności obsługi stacji, zapisu łączności i ich kontroli wykonywane są przez jedną osobę. Ponadto w danym momencie może być emitowany dokładnie jeden sygnał oraz ogranicza się łączną ilość zmian pasm i emisji do 12 w ciągu pełnej godziny zegarowej.
- SOTB: Single Operator Three Band - SO na trzech dowolnie wybranych pasmach.
- HP: High Power - maksymalna moc wyjściowa ograniczona wyłącznie licencją.
- LP: Low Power - maksymalna moc wyjściowa: 100 W
- QRP: maksymalna moc wyjściowa: 5 W
- AB: All Band
- SB: Single Band
- MIXED: Mixed Mode
- Nasłuchowcy:
- nasłuchowców polskich obowiązuje odebranie znaku stacji zagranicznej, nadanej przez nią grupy kontrolnej oraz znaku korespondenta polskiego;
- nasłuchowców zagranicznych obowiązuje odebranie znaku stacji polskiej, nadanej przez nią grupy kontrolnej oraz znaku korespondenta zagranicznego.
- Wyniki: tabele wyników dla stacji zagranicznych sporządzane będą według krajów reprezentowanych przez stacje uczestniczące w zawodach dla poszczególnych kategorii. W kategorii QRP dla stacji zagranicznych tabela będzie sporządzona według kontynentów. Dla stacji polskich tabele wyników sporządzane będą według deklarowanej kategorii. Niezależnie sporządzane będą tabele TOP wszystkich kategorii.
- Dyplomy: za czołowe miejsca w poszczególnych kategoriach będą przyznawane dyplomy, których ilość w poszczególnych kategoriach ustali każdorazowo Komisja Zawodów w zależności od ilości uczestników w poszczególnych kategoriach oraz uzyskanej ilości punktów przez czołowe stacje. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach i w poszczególnych krajach oraz kontynentach mogą otrzymać specjalne plakiety sponsorowane indywidualnie przez nadawców i dowolne zainteresowane tym podmioty. Przewiduje się również możliwość przydzielania nagród ukierunkowanych przez fundatorów.
- Dzienniki:
- dzienniki w postaci elektronicznej w formacie Cabrillo należy przesyłać na adres:
<Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.>
Plik Cabrillo powinien być załącznikiem, a w temacie listu należy umieścić znak wywoławczy. Stacje przesyłają dzienniki pisane odręcznie na adres:
Polski Związek Krótkofalowców,
SPDX Contest Committee,
P. O. Box 320,
00-950 WARSZAWA,
POLAND
- dzienniki w postaci elektronicznej w formacie Cabrillo należy przesyłać na adres:
- Dyskwalifikacja: Przekroczenie przepisów dotyczących krótkofalarstwa, niesportowe zachowanie się podczas zawodów lub nieprzestrzeganie Regulaminu Zawodów są wystarczającą podstawą do dyskwalifikacji.
- Sprawy sporne: Decyzje Komisji Zawodów są ostateczne.
- Wykaz prefiksów stacji polskich: 3Z, HF, SN, SO, SP, SQ, SR
Organizatorzy: Polski Związek Krótkofalowców, SP DX Club
Załącznik nr 2. Wykaz województw:
SP1:
Zachodnio-Pomorskie - Z
SP2:
Pomorskie: - F
Kujawsko-Pomorskie - P
SP3:
Lubuskie - B
Wielkopolskie - W
SP4:
Warmińsko-Mazurskie - J
Podlaskie - O
SP5:
Mazowieckie - R
SP6:
Opolskie - U
Dolnośląskie - D
SP7:
Łódzkie - C
Świętokrzyskie - S
SP8:
Lubelskie - L
Podkarpackie - K
SP9:
Małopolskie - M
Śląskie - G