Warsaw DX Club SP5PBE©1994-2019. Established June 1967.

Wykład o PZK dla FIA. W dniu 16.12.2014 r. w godzinach 19-22 na “zlecenie” wiceprezesa PZK Piotra SP2JMR został przeprowadzony wykład o Polskim Związku Krótkofalowców oraz o szeroko rozumianej działalności radioamatorskiej dla wykład dla fiastowarzyszenia paramilitarnego (obronnego) FIA – Stowarzyszenie Fideles et Instructi Armis – Wierni w gotowości pod bronią. FIA jest stowarzyszeniem proobronnym działającym na rzecz niepodległości i obrony terytorialnej Rzeczypospolitej Polskiej.
Na spotkaniu zaprezentowano profil działalności Polskiego Związku Krótkofalowców (PZK) oraz możliwości komunikacyjne w ramach Radiowej Służby Amatorskiej i Amatorskiej Służby Satelitarnej.

Przybliżony został APRS - Automatic Packet Reporting System jako jawny amatorski system taktyczny, który pozwala na zbieranie informacji (nie tylko pozycji) z terenu w czasie rzeczywistym. Możliwości APRS omówiono i zaprezentowano w praktyce zarówno jako komunikacja tylko mobilna bez wykorzystania komputera czy laptopa, oraz z wykorzystaniem danych pochodzących z Internetu z wykorzystaniem przeglądarki internetowej w komputerze. Wyjaśniono dlaczego posiadamy 26 pasm radiowych oraz jak to jest możliwe, aby móc prowadzić na wybranych pasmach łączności ze stacjami, które są daleko poza widnokręgiem, czasami wręcz na innym kontynencie oraz dlaczego w ogóle możemy prowadzić łączności radiowe. Uczestnicy otrzymali bandplany przygotowane na plakat na Konferencje pt. „Polska w Kosmosie Wczoraj, Dziś i Jutro w Warszawie”, o której informowaliśmy w Komunikacie ZG PZK nr 47 z dnia 19.11.2014 r. Zaprezentowano sprzęt radiowy amatorski oraz niektóre militarne rozwiązania, jak również różne typy anten. W naszym odczuciu największe jednak wrażenie na uczestnikach zrobiła spontanicznie przeprowadzona głosowa łączność radiowa z ręcznego radia przez lokalny przemiennik warszawski w paśmie 2m. Przypadkowym rozmówcą był Kolega Andrzej SO5WJ z Pruszkowa, który również podał wyraźną informację, że łączność prowadzi z radia ręcznego. Serdecznie dziękujemy mu za zgłoszenie na wywołanie ogólne. Na spotkaniu ze strony uczestników FIA padało wiele pytań, lecz nie udało się w zaplanowanym czasie wyczerpać wszystkich zagadnień.
Wykład i prezentację prowadzili: Armand Budzianowski SP3QFE i Zygmunt Szumski SP5ELA.
Fotka: członek Oddziału Warszawskiego FIA – Barbara, Zygi SP5ELA (PZK), Prezes OW FIA Tomasz Stasiak, Mariusz Sybilski członek Zarządu FIA.
Info: Armand SP3QFE i Zygmunt SP5ELA